Лекарите се обръщат към съществуващите лекарства в борбата с коронавируса
Лекарите се обръщат към съществуващите лекарства в борбата с коронавируса
Бенда Гудман, МА
18 февруари 2020 г.
18 февруари 2020 г. – COVID-19, инфекцията от наскоро идентифицирания коронавирус в момента е болест, срещу която няма фармацевтични „оръжия“. Няма ваксина, която да предпазва от нея, нито лекарства, които да я лекуват.
Изследователите обаче се надпреварват да променят това. Още през април би могло да има ваксина, готова за тестване.
Повече от 20 проучвания вече са регистрирани на ClinicalTrials.gov, уебсайт за научни изследвания. Тези проучвания целят да тестват всичко от традиционната китайска медицина до витамин C, стволови клетки, стероиди и лекарстра, които се борят срещу други вируси като грип и ХИВ. Надеждата е, че нещо относно това как тези лекарства с ново предназначение действат, ще помогне на пациентите, които са тежко болни и нямат други опции.
Антъни Фаучи, лекар, директор на Националния институт за алергии и инфекциозни болести казва, че всичко това е част от наръчника за най-новите болести.
„Има доста емпирични предположения“, твърди той. „Ще предложат много лекарства, които вече съществуват. Ще кажат, че има данни, които сочат, че те спират вируса“ в лабораторни условия.
Но епруветките не са хора и много лекарства, които действат в лаборатория в крайна сметка няма да помогнат на пациентите.
Веднъж попаднали в организма, коронавирусите са особено трудни да бъдат спрени. За разлика от много други вируси, те притежават механизъм срещу външна намеса – „коректор“, който постоянно проверява структурата им и търси грешки, включително потенциално животоспасяващите грешки, които лекарствата могат да въведат.
Фаучи твърди, че изследователите ще започнат да правят по-добри предположения как да помогнат на хората, когато могат да тестват лекарствата върху животни.
„Все още нямаме животински модел на новия коронавирус. Когато имаме животински модел, това ще бъде голяма помощ за лекарствата, защото ще можем ясно да тестваме по физиологически начин дали действат“, казва той.
Лекарствата против ХИВ и грип
Едно от лекарствата, което вече се изследва е комбинацията от два медикамента против ХИВ: лопинавир (lopinavir) и ритонавир (ritonavir) с търговско наименование Калетра (Kaletra).
Калетра спира вирусите като пречи на ензимите, наричани протеази, от които те се нуждаят, за да заразяват клетките.
Едно проучване, провеждано в болницата „Guangzhou Eighth People’s Hospital“ в Китай тества Калетра срещу Арбидол, антивирусно лекарство, одобрено в Китай и Русия за лечение на грип. Две групи пациенти ще приемат лекарствата докато получават обикновени грижи. Трета група от проучването ще получава само обикновени грижи като допълнителна терапия с кислород и интравенозни течности, чиято цел е да поддържат организма, за да може имунната система сама да се справи с вируса.
Повторен опит с лекарство против Ебола
Едно лекарство с ново предназначение, което привлича доста внимание, е експерименталната инфузия ремдесивир (remdesivir). Първоначално то е тествано срещу Ебола. Въпреки че не е подействало срещу тази инфекция, изглежда успява да спре новия коронавирус, поне в лабораторни условия.
Вече е изпробвано върху малка група пациенти с COVID-19, включително върху един човек в щата Вашингтон.
За да се получат повече доказателства относно това колко добре то би могло да подейства на хората, две проучвания в Пекин сравняват ремдесивир с плацебо, за да видят дали лекарството може да помогне на пациенти, както с леки, така и с тежки симптоми, да се възстановят от болестта.
Вирусите работят като заразяват клетките, „превземат“ клетъчната им машина и ги принуждават да произвеждат много копия на вируса, които след това заразяват още клетки.
Ремдесивир е лекарство, което „заблуждава“ вируса да замести една от четирите си основни части с химическа имитация. Щом попадне в структурата на вируса, тя му пречи да прави още копия.
Други лекарства от същия клас, наричани нуклеотидни аналози, се използват за лекуването на рак и други вируси като хепатита.
Миналата седмица, китайски учени публикуваха изследване, което показва, че ремдесивир е ефективен срещу новия коронавирус, 2019-nCoV. От 7 тествани лекарства, само ремдесивир и друго, по-старо лекарство, хлорохин (chloroquine), което се използва за лечение на малария, са подействали, поне в лабораторна среда.
„Действа като нож, който просто отрязва елемента РНК“, казва Марк Денисън, лекар, специалист по детски заразни болести в Университета Вандербилт в Нашвил. „Те не могат да се копират повече. Спира възможността им да го правят“.
Денисън е част от екип от изследователи в Тенеси и Северна Каролина, който е открил, че ремдесивир действа срещу коронавируси като тежкия остър респораторен синдом ТОРС (SARS) и близкоисточния респираторен синдром БРС (MERS) в лабораторна сред и при животни.
Той е изучавал коронавирусите в лабораторията си в продължение на 30 години. Очаквал е, че ще представляват заплаха отново.
„Шокирани сме, но не сме изненадани, че това се случва отново“, казва той във връзка с избухването на 2019-nCoV в Китай.
След епидемията от ТОРС, който зарази повече от 8 000 души в 26 държави през 2002 г. и 2003 г., и тази от БРС, който зарази почти 2 500 души в 27 държави от 2012 г. насам, изследователите знаеха, че трябва да започнат да търсят лекарства, които да действат срещу коронавирусите.
Денисън се е свързал с „Гилиъд Сайънсис“ (Gilead Sciences), компания, добре позната с антивирусните си лекарства срещу ХИВ и Хепатит C, и е поискал да му изпратят лекарства, които може да тества върху коронавирусите.
„Идеята е, че не искаме лекарство, което да действа само срещу ТОРС и БРС“, казва той. „Искаме лекарства, които действат срещу всички коронавируси.“
Много от лекарствата, които пробвал не действали докато Денисън и екипът му не премахнали коректора на вируса. Ремдесивир изглежда успява да се пребори с коректора, въпреки че Денисън признава, че не знае как лекарството заобиколя защитата на вируса. Получил е финансиране от Националния здравен институт да проучи това.
„Гилиъд“ дава ремдесивир на „малка група“ заразени с коронавирус в САЩ и Европа по експериментална прогама.
Един от тези пациенти е 35-годишен мъж в Еверет, Вашингтон, който се разболял от пневмония след като се заразил с новия коронавирус по време на пътуване в Ухан, Китай, епицентъра на заразата, където бил да види семейството си. Лекарите започнали да му дават интравенозно ремдисивир вечерта на 7-мия ден от приемането му в болницата. На 8-мия ден имало подобряване на състоянието му. Бил достатъчно добре, за да не трябва да получава кислород допълнително, признаците на пневмония изчезнали и той възвърнал апетита си. Информация за случая наскоро беше публикувана в „New England Journal of Medicine“, което предизвика огромен интерес от терапията.
За съжаление, дори Денисън твърди, че случаят на един човек не е достатъчно доказателство, че лекарството лекува новия коронавирус. Пациентът, който не е идентифициран, е получавал експертни медицински грижи. Може да се е подобрил сам, независимо от лекарството.
Той твърди, че предизвикателството за хората ще се състои в това да се разберат две неща: дали лекарството може да спре разпространението на вируса в организма и дали може да обърне посоката на болестта.
„Може да премахнеш източника на болестта, но все още да си болен“, казва той.
Другите важни въпроси са колко скоро след заразяването трябва да се дава лекарството, за да подейства и дали то може да доведе до сериозни странични ефекти.
Хапче, което може да подейства
Друго лекарство, нуклеозиден аналог, което изглежда може да се справи с коректора на коронавирусите, EIDD-2801, е създадено от Университета Емори в Атланта. Първоначално целта му е била да лекува грип, но е показало ефективност и срещу коронавируси като ТОРС и БРС.
Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) наскоро се е свързала с Емори, за да попитат дали имат лекарства, които евентуално биха могли да подействат срещу новия коронавирус. „Това е добро прицелване“, казва д-р Джордж Пейнтър, главен изпълнителен директор на „Дружества по иновации на лекарствата в Емори“ (Drug Innovation Ventures at Emory (DRIVE)) в Атланта. EIDD-2801 може да се приема като хапче, което го прави по-лесно за приемане извън болнична среда.
„Капсулите за клиничното изпитване ще бъдат направени в края на този месец. Така че сме близо“, казва Пейнтър. „Съвсем близо сме“.
Докато тези ранни тестове едва започват и ще отнеме месеци докато изследователите имат резултати, Световната здравна организация призова към предпазливост.
В новите насоки за клиничното управление на COVID-19, СЗО припомни на лекарите и пациентите, че няма достатъчно доказателства за препоръчването на което и да е специфично личение за заразените пациенти.
В момента насоките препоръчват лекарите да предлагат допълнителна грижа, която да помогне на организма сам да се пребори с инфекцията.
Организацията припомня, че нелицензираните лечения трябва да бъдат прилагани само в контекста на клинични изпитвания, които са етично прегледани или се провеждат при стриктно клинично наблюдение при спешни случаи.
Референции:
Антъни Фаучи, лекар, директор, Национален институт за алергии и инфекциозни болести, Бетезда.
Марк Денисън, лекар, директор, Дивизия за инфекциозни болести, Медицински университет Вандербилт, Нашвил.
Д-р Джордж Пейнтър, главен изпълнителен директор, „Дружества по иновации на лекарствата в Емори“, университета Емори, Атланта.
ClinicalTrials.gov, използван на 17 февруари 2020 г.
Изследванена клетките: „Ремдесивир и хлорохин ефективно спират новия коронавирус (2019-nCoV) в лабораторни условия“.
„The New England Journal of Medicine“: „Първи случай в САЩ за 2019 г. на новия коронавирус“.
„Journal of Virology“, 3 февруари 2020 г.
Световната здравна организация: „Клинично управление на тежка остра респораторна инфекция при съмнения за новия коронавирус“.
Оригинална статия на английски език:
https://www.medscape.com/viewarticle/925402?fbclid=IwAR0hoZZXKQvy1m1EAHbxxxAOWfNyfEVF1r_hxS3amIt3rPkklQKueuk8rWc#vp_1
© Преводач: Нели Трифонов